Когато историята проговори с гръм на пушка – традиция, която я превръща в преживяване

Лятото на Orange SKY започна по най-добрия възможен начин – със среща с историята.

На 2 юни, деня, в който България свежда глава пред подвига на Христо Ботев и неговите четници, децата от Orange SKY отново посрещнаха своите приятели от Клуб „Традиция“ и Народно читалище „Стефан Караджа“. Това е инициатива, която вече се е превърнала в наша традиция – всяка година заедно търсим начин да направим историята по-близка, по-разбираема и по-жива за децата.

Тази година домакин на събитието беше новата ни локация във ВУАРР, до гарата. Там, сред много любопитство и вълнение, малките изследователи отново се докоснаха до епохата на националноосвободителните борби. Гостите ни показаха оръжия от времето на Ботев, разказаха за тяхното предназначение и история, а децата имаха възможност да ги разгледат отблизо.

Особен интерес предизвика пистолетът, изработен по образец на пистолета на Христо Ботев. Любопитен факт е, че оригиналното оръжие така и не е открито до днес, което прави всяка възстановка още по-ценна за съхраняването на историческата памет.

Сред най-вълнуващите моменти беше срещата със знамето на Ботевата чета – копие на историческата светиня, ушита от Петрана Обретенова, дъщеря на легендарната Баба Тонка. Под това знаме децата не просто слушаха разкази за миналото – те се опитаха да почувстват духа на хората, които са вярвали, че свободата заслужава всяка жертва.

Но истинската кулминация настъпи, когато децата чуха и видяха изстрел с възстановена историческа пушка. Гърмът разтърси въздуха само за миг, но беше достатъчен, за да превърне разказа в реалност. Историята вече не беше само думи от учебник. Тя имаше звук. Имаше сила. Имаше присъствие.

След срещата поехме към едно малко познато, но символично място в Русе – единствения паметник на Христо Ботев в града, разположен до спирката на Симовата мелница. Мнозина русенци дори не знаят за неговото съществуване. Паметникът се намира там, защото булевардът носи името на великия революционер и поет. Именно пред него децата сведоха глава и научиха още една история – тази за паметта, която понякога се крие на най-неочаквани места.

Точно в 12:00 часа разговорите стихнаха. При звука на сирените всички застанахме мирно и сведохме глави в знак на почит към Христо Ботев и всички, които са отдали живота си за свободата на България. За минута времето сякаш спря. Децата не просто наблюдаваха този ритуал – те станаха част от него. В тази минута на мълчание те усетиха, че историята не е само разказ за миналото, а жива памет, която сме длъжни да пазим и предаваме нататък.

Този ден естествено ни върна и към едно от най-въздействащите ни преживявания от миналото лято. Тогава, заедно с Клуб „Традиция“ и НЧ „Стефан Караджа“, се събрахме край Дунав, на мястото, откъдето се открива поглед към румънския бряг. Там децата видяха мястото, от което Христо Ботев се качва на „Радецки“ преди близо век и половина. Историята оживя край реката. Тази година тя оживя с гръм на пушка и пред паметника на Ботев.